NYIFFF - Nyílthelyi Fifiqs Fiziqs Feladatok - Kreatív fizika csapatverseny
Kreatív fizika csapatverseny

Figyelem! 2015.09.03-án a B&PZs az Einstein zuhanó liftje c. előfeladatot visszavonta, és áthelyezte a téridő egy későbbi pontjára!

Figyelem! 2015.08.28-án a B&PZs pontosította a Hajítógép c. előfeladat kiírását!

NYIFFF '15

Felhívás

A 23. NYIFFF ideje és helye:

Időpontváltozás!!! 2015. szeptember 18-20.
Helyszín: Szigliget, Szentes város ifjúsági üdülője (Külsőhegyi út)

A versenyre főiskolai / egyetemi hallgatók és doktoranduszok 3-5 fős csapatai jelentkezhetnek.
(Ha nincs csapatod, ld. lentebb a Magányos Harcosok Klubját.)

Jelentkezés

Jelentkezni kizárólag itt, a megfelelő űrlap kitöltésével lehetséges:

Résztvételi díj

A részvételi díj versenyzők részére: 10 000 Ft/fő.

A jelentkezés az űrlap elküldése és a részvételi díj befizetése után a Zsűri visszaigazolásával (e-mail) válik véglegessé. Befizetett részvételi díjat nem áll módunkban visszatéríteni. Az előjelentkezési határidő utáni módosítás esetén a módosított csapattag(ok)nak a teljes részvételi díjat kell fizetni.

A résztvételi díjat a Magyar Fizikus Hallgatók Egyesületének (MAFIHE) kell átutalni (preferált fizetési mód) vagy a MAFIHE irodában kell befizetni (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1./A, 2.106 szoba, telefon: 1/372-2701).

Díjazás

A fizikus közösség legmagasabb erkölcsi elismerése, továbbá pénzjutalom.

Magányos Harcosok Klubja

Ha szeretnél eljönni, de nincs csapatod, jelentkezz a fenti magányos harcos űrlap kitöltésével! Beszervezünk egy fogadókész csapatba, vagy ha több magányos harcos is jelentkezik, összekovácsolunk egy új csapatot.

Szurkolók

Természetesen nem csak versenyezők jöhetnek a NYIFFF-re, szívesen látjuk szurkolóikat is (barátok, rokonok, üzletfelek). Továbbá szeretettel várjuk az öreg fizikusokat, korábbi versenyzőket is (legyen a NYIFFF egy találkozási fixpont!), valamint bárkit, akinek felkeltette a verseny az érdeklődését, de nem tud vagy nincs kedve versenyezni.

Bármilyen kérdés, probléma esetén email: nyifff@ludens.elte.hu

Nyissátok az agyatokat, készüljetek a megmérettetésre:

NYIFFF-re fel!

a Bölcs és Pártatlan Zsűri

Előfeladatok

1. Használjuk ki az ellenfél szellemi kapacitását!

Könnyítsétek meg a Bölcs és Pártatlan Zsűri (a továbbiakban B&P zsűri) feladat-konstruáló munkáját! Találjatok ki olyan NYIFFF-szerű elméleti vagy kísérleti feladatot, amelyet egy (a Zsűri által megnevezett) másik csapatnak kell majd megoldania! Természetesen nektek is fel kell készülnötök a saját feladatotokból, mert a másik csapat megoldását velős és mélyenszántó, tömör és megsemmisítő szakmai bírálatban kell majd részesítenetek.

A Zsűri a feladat NYIFFF-szerűsége, a megoldás és a bírálat színvonala alapján pontozza a feladatot kiötlő, illetve megoldó csapatot. A kitűzésre javasolt feladatot legkésőbb 2015. szeptember 11-én, péntek éjfélig kérjük elküldeni a nyifff@ludens.elte.hu címre (ha hamarabb kész a feladat szövege, küldjétek el hamarabb). A blöffök és felesleges szívatások elkerülése céljából kérjük, hogy mellékeljetek a feladathoz rövid megoldás-vázlatot – ebből a Zsűri láthatja, hogy a kitűző csapat ténylegesen foglalkozott a problémával. A mércét meg nem ütő, nem NYIFFF-szerű, balesetveszélyes, esetleg korábban már előfordult feladatot a Zsűri visszaküldi, és újat kér helyette.

Ha egy csapat esetleg nem kívánja ezt az előfeladatot beadni, a fenti határidőig jelezze ezt, hogy a Zsűri felkészülhessen a kieső feladat pótlására. A határidő után érkezett feladatok esetében a Zsűri nem kötelezi magát visszajelzés küldésére.

2. Hajítógép – konstrukciós feladat

Építsetek egy hajítógépet, ami képes egy (általatok hozott) 50–200 g tömegű lövedék precíziós kilövésére egy standard, vízszintes Balaton-parti röplabda-pályán.

A szerkezetet a föld felszínén kell elhelyezni (nem tehető asztalra/székre), és ahogy egy hajítógéptől elvárható, a lövedéket a vízszintestől felfelé kell ellőnie. A lövedéknek repülnie kell (célbagurulni, célbasétálni nem ér) – az első földet érési pontot tekintjük eltalált pontnak. Amennyiben a lövedék a földet érés előtt szétesik, a céltáblától legtávolabb földet érő darabja számít. A lövedék torkolati sebessége biztonsági okokból nem haladhatja meg a 20 m/s-ot.

A verseny során a B&P zsűri egy standard céltáblát fektet a röplabda-pályára a kilövési ponttól 5–20 m távolságban. Ezután a csapatok megmérhetik a céltábla és a kilövési pont távolságát. A gépet ennek megfelelően 1 perc alatt beprogramozhatják, majd lőhetnek. Minden csapatnak három, különböző távolságra elhelyezett célpontra kell lőnie. Minden távolságon 2 próbálkozási lehetőség van, a két próbálkozás között újabb 1 perc áll rendelkezésre az esetleges átprogramozásra.

A kilövés pillanatában a berendezést kezelő versenyzők és a lövedék közötti távolságnak legalább 30 cm-nek kell lennie, azaz a lövedék kézzel való eldobása nem érvényes.

A kísérleti berendezést előzetesen kell elkészíteni, helyszíni fejlesztésre (hosszú az éjszaka...) már nincs lehetőség, mert a helyszínre érkezéskor a masinát le kell adnotok a zsűrinek. A kísérletekre a tervek szerint a NYIFFF második napján, péntek délután kerül sor a szigligeti strandon.

Ne felejtsétek el, hogy a strandon a NYIFFF résztvevőin kívül civil közönség, köztük sok gyerek is tartózkodik, őket és a környezetet, valamint a strand létesítményeit veszélyeztetni nem szabad. A fenti szabályoknak nem megfelelő, tűzveszélyes, ill. az egészségre nyilvánvalóan káros megoldásokat a B&P zsűri kizárja.

2015.08.28.: A B&PZs a versenyzők kérdésére pontosítja a kiírást:

A "standard céltábla" a következőt jelenti: a B&PZs a földön (fűben) az időjárási és terepviszonyok függvényében papírral vagy egyéb módon megjelöl egy kb 10 cm átmérőjű kört. Ennek középpontja lesz a cél. A földet érő lövedék (vagy ha több részre esik, a céltól legtávolabbi darabja) tömegközéppontjának felszíni vetülete és a cél középpontja közti távolságot jelölje R. Ekkor a lövésre kapott pontszám: P = 100 * e^(-R/L), ahol L=1 méter. Azaz a pontosan a középpontra eső lövedék 100 pontot ér, az 1 méterre leeső 100/e = 36 pontot, stb (a pontszámot egész értékre kerekítjük). Az összes lövés eredményét végül átlagoljuk és normáljuk.

3. A Szennyező Fény Éve – Poszter

2015-öt az UNESCO a Fény Nemzetközi Évévé nyilvánította. De a mostani esztendőket inkább a Fényszennyezés Nemzetközi Éveinek nevezhetjük. A mindenfelé elhelyezett, fényüket feleslegesen szétszóró fényforrásokból annyi van már, mint égen a csillag, annál is inkább, mert a fényszennyezés miatt egyre kevesebb csillagot látunk az égen...

Mérjétek meg a fényszennyezés mértékét saját lakóhelyeteken! Végezzetek méréseket a lakóterület (falu, város, világváros stb) központjában, peremterületén, és a környező vidéken, néhány kilométerre a településtől! Ha időtökbe belefér, jóval távolabb, fényszennyezetlen területen is! Fontos, hogy a különböző helyszíneken egy időben hajtsátok végre a méréseket, hogy az időjárási körülmények hatását a lehetőségek szerint kiküszöböljétek. Határozzátok meg az égbolt határfényességét, és hasonlítsátok össze a különböző helyszíneken! Készítsetek fotókat a település fénykupolájáról, és végezzetek más, általatok tervezett méréseket is! A problémakört és saját méréseiteket, mérési eredményeiteket poszteren ismertessétek! A posztereket a NYIFFF-re érkezéskor kell kiakasztani a nagyterem falára (ebből a célból hozzatok magatokkal nem falszennyező gyurmaragasztót!). A poszter magyar nyelvű legyen, mérete legfeljebb 1 négyzetméter.

A B&PZs az Einstein zuhanó liftje c. előfeladatot visszavonta, és áthelyezte a téridő egy későbbi pontjára!